„Quo Vadis, Aida?“ në programin e prillit në Kinematekë

од admin_kult

28/03/2022

Me filmin dokumentarë „Djali më i bukur në botë“,Kinemateka  do të fillojë programin e prillit  i cili sipas njoftimeve do të ofrojë arritje interesante dhe domethënëse nga datat e reja e më të vjetra.

Kinemateka njofton edhe “Nosferatu, Simfonia e frikës”,e cila do të shfaqet me rastin e njëqind vjetorit të xhirimit të ; „Medeja“, me projektimin e të cilit do të shënohet njëqind vjetori i lindjes së autorit italian dhe evropian Pjer Paolo Pazolini si dhe „shoku Amerikan“ i Vim Venders i vitit 1977 dhe „Pjero i çmendur“ i Zhan-Lik Godar i vitit 1965.

Nga klasikët maqedonas, në program do të jenë dy filma të Dimitrie Osmanli- „Verë e qetë“ dhe „Engjuj në mbeturina“.Programi i prillit në repertoar ka edhe „Quo Vadis, Aida“., nga autorja boshnjake-hercegovinase Jasmilla Zhbaniq.   

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе