Promovimi i “Ngushëllim për të zhveshurin” nga Davor Stojanovski në QIK të RSM në Sofje

од admin_kult

Libri “Ngushëllim për të zhveshurin” i njërit prej shkrimtarëve të rinj maqedonas, Davor Stojanovski, do të prezantohet sot, më 18 maj 2022, në ora 18:30, në Qendrën Kulturo-Informative të RSM-së në Sofje.

Libri do të prezantohet nga botuesi Plamen Totev (Shtëpia Botuese “Perseus”) dhe përkthyesja Tanja Popova.

“Ngushëllimi për të zhveshurin” është një roman për dashurinë e humbur, të paplotësuar dhe të pakënaqur, historinë e një prej shahistëve më të mirë në botë, gjermanit Rainer Casting dhe arsyet e tërheqjes së tij të papritur nga garat.

Libri u nominua njëkohësisht për Çmimin e Bashkimit Evropian për Letërsi dhe për çmimin më të madh letrar në Maqedoninë e Veriut – “Romani i vitit”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе