Hyrja falas në Muzeun e Luftës Maqedonase me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeut

од admin_kult

Institucioni Kombëtar Muzeu i Luftës së Maqedonisë së Veriut për Pavarësi e shënon Ditën Ndërkombëtare të Muzeut me hyrje të lirë për të gjithë vizitorët sot në orarin e rregullt të punës nga ora 10:00 deri në 18:00.

Në kuadër të ekspozitës së përhershme muzeale, vizitorët do të mund të shohin, ndër të tjera, shfaqjet ekskluzive ambientale të shtëpisë etno dhe berberit të Gemicite, raritet muzeale me armë dhe mobilje të jashtëzakonshme, ekspozitën speciale prekëse “Fokus. ” në maqedonisht. personazhe dhe paraqitje të tjera të trashëgimisë historike dhe kulturore maqedonase.

Pjesë e programit të muzeut është edhe ekspozita retrospektive “Letra” e artistit të njohur maqedonas Sergej Andreevski, e cila është vendosur në sallën e Muzeut të Luftës Maqedonase.

Tema e këtij viti për Ditën Ndërkombëtare të Muzeve është “Fuqia e Muzeve”.

Dita Ndërkombëtare e Muzeve, 18 maji, u krijua nga Këshilli Ndërkombëtar i Muzeve (ICOM) në 1977 për të tërhequr vëmendjen e publikut për rëndësinë e rolit të muzeve në shoqëritë bashkëkohore.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе