Promovimi i librit me fotografi “Rokçeto” të poetit maqedonas Nikolla Maxhirov

од admin_kult

Libri i ri me fotografi “Rokçeto” i poetit maqedonas Nikolla Maxhirov, me ilustrime të Aneta Ilievskës, do të promovohet  sot (30 janar) në ora 19, në librarinë e re “Literatura.mk superstor”. Libri do të promovohet nga Olivera Qorveziroska dhe Ermis Llafazanovski.

“Rokçeto” është libri i parë për fëmijë i Nikolla Maxhirovit, një ndër poetëve bashkëkohorë maqedonas më të shquar dhe një ndër poetet më të përkthyer. Duke ruajtur fillin e tij të veçantë poetik, Maxhirov shkroi një përrallë autori bazuar në tregimin me të njëjtin emër nga zona e Strumicës të mbledhur nga folkloristi Ivan Kotev.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе