Promovimi i librit “Hartografia e vetvetes” nga Sllavica Gaxhova Sviderska në QKI të RMV-së në Sofje

од admin_kult

Në Qendrën Kulturore dhe Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje, sot, më 12 tetor (e enjte), me fillim nga ora 18:30, do të mbahet promovimi i librit “Hartografia e vetvetes” të poetes maqedonase Sllavica Gaxhova Sviderska. Në mbrëmjen kushtuar librit të përkthyer, e cila së shpejti do të dalë në bullgarisht nga Shtëpia botuese “Ergo”, do të flasin botuesi Martin Hristov, përkthyesja Poli Mukanova, shkrimtari Vlladimir Levçev, si dhe autorja Sllavica Gaxhova Swiderska.

Sviderska (1984, Manastir) është poete, përkthyese, eseiste, teoriciente letrare, doktore e shkencave filologjike. Ajo ka botuar disa përmbledhje poetike, ese letrare-filozofike dhe është autore e dy monografive shkencore. Ajo është fituese e disa çmimeve dhe poezitë e saj janë përkthyer në anglisht, kinezisht, bullgarisht, serbisht, kroatisht, boshnjakisht, çekisht, sllovakisht, turqisht dhe shqip.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе