Programi muzikor i “Verës së Ohrit” vazhdon sonte me koncertin e treshes “Inventio”

од admin_kult

Në kuadër të programit muzikor të festivalit “Vera e Ohrit”, sonte (17 korrik) në orën 21 do të mbahet koncerti i treshes “Inventio” nga Italia. Programi do të përfshijë vepra të Bah, De Berio, S. Tanejev dhe A. Dvorzhak.

– Julija Berinskaja lindi në familje artistike dhe muzikore. Karriera e saj e shkëlqyer si soliste, muzikante e Odës dhe pedagoge e ka çuar në Itali, Holandë, Zvicër, Francë, Gjermani, ish-Jugosllavi, SHBA, Izrael, Rusi etj., ku interpreton me orkestra të njohura. Valentina Danellon ka lindur në vitin 1985 dhe është diplomuar për violinë me nderime në Konservatorin e Muzikës në Kastellfranko Veneto në klasën e Mishel Lot.

Që nga viti 2020, së bashku me Stefan Milenkoviqin është drejtore artistike e Festivalit Ndërkombëtar “Zërat e vendeve” në Udine të Italisë. Figura unike në skenën ndërkombëtare si soliste dhe muzikante e Odës, violistja Ana Serova mori dedikime për veprat e disa prej kompozitorëve më të rëndësishëm të sotëm – njoftojnë nga “Vera e Ohrit”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе