Pjesëmarrja greke në “Vera e Shkupit 2022” me sloganin “Investimi në kultura që na bashkon”

од admin_kult

Për herë të parë pas shumë vitesh në festivalin “Vera e Shkupit 2022” do të ketë edhe pjesëmarrje greke nën kujdesin e Sekretariatit gjeneral të diasporës greke dhe diplomacinë publike në greqisht Ministria e Punëve të Jashtme dhe me mbështetjen e Zyrës për diplomaci publike e ambasadës greke në Maqedoninë e Veriut.

Të mërkurën, me datën 6 korrik të këtij viti (2022), në orën 21:00, publiku do të ketë mundësinë të ndjej valën e fortë dhe freskuese të notave të lëkundjes dhe xhazit përgjatë koncertit të “Kuartetit Jim Politis” që do të mbahet në ekranin e “East Gate Mall” në bashkëpunim me “Vera e Shkupit 2022″.

Jim Politis (kitarë) do të jetë i shoqëruar nga George Paciotis (kitarë), Kostas Arsenis (kontrabas) dhe Sergio Chrysovicanos (violinë). Ngjarja do të trajtohet nga kreu i Zyrës Publike diplomacia e Ambasadës Greke në Maqedoninë e Veriut, Konstantinos Prokakis, dhe gjenerali do të ketë një adresë video Sekretar për Diasporën Greke dhe Diplomacinë Publike, Profesor nderi, Joannis Chrysoulakis.

.

Slogani i koncertit është zëri “Ne investojmë në kulturën që na bën të bashkohet.” Maqedonia e Veriut dhe Greqia kanë xhaz të mrekullueshëm, skenë, dhe festivali “Vera e Shkupit” është një nga ngjarjet kulturore më të njohura që do të mundësojnë artistë, dashamirës të muzikës dhe audiencë të të dyja vendeve të bashkohen në një vend, të njihen me njëri-tjetrin dhe të argëtohen, thotë organizatori.

Zyra e Diplomacisë Publike e Ambasadës së Greqisë në Maqedoninë e Veriut dhe Drejtoria për Kulturë dhe Arte, si dhe Komuna e Shkupit, shtojnë ata, investon në kulturën që na jep, na bashkon dhe njëherit i fton qytetarët dhe vizitorët e qytetit të marrin pjesë në këtë event muzikor.

Hyrja është falas.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе