Pesëmbëdhjetë vjet verë kulturore maqedonase në Shqipëri

од admin_kult

Me një koncert të korit “St. Zlata Meglenska” në Pustec do të fillojë edicioni i 15-të të festivalit “Vera kulturore e  Maqedonasë së Veriut”.

Organizator i festivalit është Shoqata e Maqedonasve nga Shqipëria “Dielli” – Shkup dhe aktori Edmond Sotir. Festivali do të mbahet deri më 5 korrik, kur do të shfaqet premierë shfaqja “Orest” në bashkëpunim të Shoqatës “Dielli” dhe Teatrit “Jordan Haxhi Konstantinov – Gjiganti” nga Velesi. Në mbyllje të festivalit do të ndahen çmimet për aktorin dhe aktoren më të mirë.

Shfaqjet do të fillojnë nga ora 20:00 dhe do të zhvillohen në sheshin “Goce Dellçev” në Pustec. Festivali i këtij viti “Vera Kulturore e Maqedonasisë së Veriut” mbështetet nga Ministritë e Kulturës së Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Diaspora e Bashkuar Maqedonase, kompania “Kromberg dhe Schubert” – Manastir, Qyteti i Shkupit, Komuna e Velesit, Komuna e Pustecit, “Kozhuvchanka”, Teatri Veleski dhe Teatri Komedi – Shkup.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе