Performanca ukrainase sonte në “Vera e Ohërit”

од admin_kult

Në kuadër të programit dramatik të “Vera e Ohërit” sonte (01.08.2022) në hajatin e kishës katedrale “Shën Sofisë”, duke filluar nga ora 21:00, do të shfaqet shfaqja teatrale “Zbutja e mendjemprehtësisë” nga William Shakespeare nga Teatri Akademik Rajonal i Muzikës dhe Dramës së Kyivit “P.K. Saksagansky” nga Ukraina.

Regjisorja e shfaqjes është Viktoria Shevçenko, skenografia është e Oleksiy Sliesarçuk, ndërsa kostumet janë të Valentina Rypenko.

Teatri Akademik Rajonal i Muzikës dhe Dramës së Kievit me emrin P.K. Saksagansky është teatri më i madh dhe më i vjetër në rajonin e Kievit. Repertori i teatrit përfshin shumë shfaqje të veprave të klasikëve të huaj dhe vendas (Shakespeare, Oscar Wilde, M. Kulish, I. Franko etj.) si dhe vepra të ndryshme të shkrimtarëve dhe kompozitorëve modernë. Repertori përfshin rreth 75 shfaqje dhe koncerte.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе