Kostadinovska-Stojçevska në Smilevë: Ne, maqedonasit, kurrë nuk kemi marrë asgjë si dhuratë

од admin_kult

Nuk ka maqedonas, kudo që të jetë mbi këtë “ftua”, që sot të mos e ketë dëshirë të thotë po qaj si fëmije sepse sot është festa jonë mbi të gjitha festat – Ilinden, tha në fjalën e saj emo-cionuese Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska në Smilevë.

– Këtu, në Smilevë, ku është edhe djepi edhe varri i kombëtares sonë heroi Damjan Gruev. Vendimi përfundimtar për kryengritjen u mor në vitin 1903. Ne, maqedonasit, nuk kemi marrë asgjë dhuratë. Jo më ne, liria na kënaqi më shumë se sa na trembi vdekja. Kryengritja e Ilindenit është i mbytur në gjak dhe lot, por Ilindeni është fitorja dhe i dashuri ynë lirinë e pa-guar, shtoi ajo.

Kostadinovska-Stojçevska shtoi se manifestimi i Krushevit dhe Deklarata e ASNOM-it mund të lexohet me vlera evropiane, e denjë edhe sot, si për studim ashtu edhe për respekt. Në të njëjtën kohë dërguan edhe të gjithë Ilindenët tanë një mesazh i qartë për mbarë botën se – “Emri maqedonas nuk do të humbasë”.

– Nën këtë Diell të Lirisë, ne themi – Ilindeni është përgjigja jonë për gjithçka mohimi ynë, i çdo kontakti me ne, i çdo përvoje me ne. Ne kemi shkuar në rrugën tonë dhe kemi marrë pa-rasysh biznesin tonë për një kohë të gjatë. Ne e morëm atë flamurin e VDEKJES ose LIRISË, pa hezitim qëndruam nën flamurin e antifashizmit. Gjithmonë aleatë të së mirës, gjithmonë në anën e panairit, tha ajo.

Përveç vizitës në Smilevë Kostadinovska-Stojçevska, ishte edhe pjesë e delegaciontit të  kryetarit të Qeverisë, Dimitar Kovaçevski së bashku me nënkryetarin e parë i Qeverisë dhe ministri i sistemit politik dhe marrëdhëniet ndërmjet komuniteteve, Artan Grubi, deputeti i kryetarit të Qeverisë përgjegjëse për politikat për qeverisje të mirë Slavica Grkovska, Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, në Krushevë.

 Delegacioni qeveritar u përkul dhe nderoi duke vendosur lule të freskëta prehja e përjetshme e presidentit të parë të Republikës së Krushevës, Nikolla Karev në monumentin “Makedonium” në Gumenje dhe monumentin e luftëtarët e rënë të Slivës, të cilët janë simbol i sakrificës së kryengritësve për mbrojtjen e Republikës së Krushevës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе