Performanca muzikore e ” Sllavei i dehur ” dhe promovimi i librit të tij të tretë me poezi, “Poligrafi”

од admin_kult

Në kuadër të edicionit të dhjetë të Festivalit Ndërkombëtar Letrar “Për Ballkanin”, sot në kafenenë “Bukva” do të mbahet një promovim i përmbledhjes së re poetike të “Sllavej i dehur”. Parashikohet një shfaqje e shkurtër muzikore (“Sllavej i dehur” – kitarë dhe zë, Goce Jovanoski – bas).

“Sllavej i dehur” është një interpretues muzikor, autor dhe këngëtar në grupin “Foltin”. Si pjesë e grupit, ai ka nëntë publikime në studio, muzikë për mbi tridhjetë shfaqje teatrale dhe disa filma, përfshirë të nominuarin për Oscar, filmin “Toka e mjaltit”. Jashtë punës në grup, ai mbajti një koncert me Filarmoninë, interpreton si kantautor dhe botoi dy përmbledhje me poezi (“Shiriti dhe horizontaliteti”, 2018 dhe “Zemrat”, 2020).

Më herët në kafene-librarinë “Bukva” do të mbahet takim dhe bashkëbisedim me autorin dhe regjisorin Rajko Grlic, të udhëhequr nga Aleksandar Prokopiev. Aktori Petar Arsovski do të lexojë një tregim të shkurtër nga Grlic.

Siç është paralajmëruar, në ditën e dytë të festivalit, sot do të mbahet tryeza me temë “Letërsia/shoqëria/kritika (letërsia dhe rileximi kritik i proceseve shoqërore)”. Do të marrin pjesë shkrimtarë të ftuar dhe anëtarë të programit “Shoqëria e Shkupit”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе