Parashikimi i “MACEDONISIMO” nga pianisti maqedonas Trpçeski në fshatin Zbazhdi të Strugës

од admin_kult

Në lidhje me rrënjët e saj.

Në prag të festës së madhe kristiane të Nënës së Madhe, më 27 gusht, pianisti maqedonas me famë botërore Simon Trpçeski do të performojë premierën e projektit të tij “MACEDONISIMO” në vendlindjen e babait të tij, fshatin Zbazhdi në Strugë.

Në kuadër të projektit, muzika popullore maqedonase është përpunuar në mënyrë origjinale nga kompozitori ynë, Pande Shahov.

“MACEDONISIMO” – kuintetin e përbëjnë Aleksandar Krapovski në violinë, Aleksandar Somov në violonçel, klarinetë, saksofon dhe Hidan Mamudov në kaval, ndërsa pas goditjes qëndron Vlatko Nushev.

Meqë ra fjala, Trpçeski e ka përfunduar sezonin koncertor 2021/22 me koncertin e të premtes më 5 gusht në skenën me famë botërore “Teatro Colon” në Buenos Aires, ku së bashku me Orkestrën Filarmonike të Buenos Aires nën dirigjentin e peruanit David del Pino Klinge, interpretoi Koncertin dhe Orkestrën e Dytë për Piano të Rahmanjiov. Këtij koncerti i kanë paraprirë koncertet në Kroaci (recital në Zagreb në kuadër të “Mbrëmjeve Greke”), Korenë e Jugut (me një recital dhe me kërkesë të publikut një performancë përsëritëse e “MACEDONISIMO”), Shtetet e Bashkuara (me orkestra e Grant Park në skenën prestigjioze të hapur në Çikago), dhe në Otava të Kanadasë në kuadër të “Chamber Music Festival” u zhvillua premiera e projektit “MACEDONISIMO” në Amerikën Veriore.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе