Orkestra e Dhomës MMM me koncert gjatë gjithë mbrëmjes në “Vera e Ohërit”

од admin_kult

Orkestra e dhomës së Rinisë Muzikore të Maqedonisë “Sasha Nikolovski-Gjumar” sonte (28 korrik) do të mbajë koncert gjatë gjithë mbrëmjes në festivalin “Vera e Ohërit”. Nën dirigjentin e maestro Borjan Tsanev, koncerti do të mbahet në kishën ” Shën Sofia ” me fillim nga ora 21:00.

Orkestra e dhomës së Rinisë Muzikore të Maqedonisë së Veriut egziston që 35 vite dhe është themeluar si segmenti i parë i Kampit Veror Muzikor MMM në Ohër në vitin 1986. Më shumë se 400 muzikantë të rinj ishin pjesë e këtij kompozimi unik, dirigjentët dhe drejtuesit artistikë të orkestrës ishin muzikantë shumë të njohur.

Prej 35 vitesh, koncerti final i sesionit veror të orkestrës është pjesë e programit të festivalit “Vera e Ohërit”, ndërsa gjatë 14 vitet e fundit në festivalet “Vera e Shkupit” dhe “Vera e Manastirit”. Që nga viti 2018, orkestra mban emrin e dirigjentit maqedonas Sasha Nikolovski-Gjumar.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе