Opera “Palaçot” do të shfaqet në skenën e Operës dhe Baletit Nacional më 7 shkurt

од admin_kult

Opera “Palaçot” e kompozitorit italian Ruxhero Leonkavallo do të shfaqet në skenën e Operës dhe Baletit Nacional më 7 shkurt, me fillim nga ora 20:00. Kryevepra e verizmit, historia e dashurisë, pasionit dhe hakmarrjes, e përkthyer në operën “Palaçot”, do të shfaqet në skenën tonë nën dirigjentin e Bisera Çadllovskës, dhe me regji të Dejan Proshevit. Skenografia është e Ilina Angelovskës, kostumografia është e Nikolla Buleskit, mjeshtër koncerti është Jane Bakevski, dhe mjeshtër kori janë Gjurgjica Dashiq dhe Jasmina Gjorgjeska.

Interpreton ekipi solistik Zoran Sotirov do të interpretojë në rolin e Kanio/Palaços, Deshira Ameti Krliu në rolin e Nedës, Marjan Jovanoski në rolin e Tonios, Dragan Ampov në rolin e Silvios dhe Dejan Stoev në rolin e Arlekin shoqëruar nga kori dhe orkestra e Operës dhe Baletit Nacional.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе