Opera “Norma” e Vincenzo Bellinit në Operën dhe Baletin Kombëtar

од admin_kult

Në skenën e Operës dhe Baletit Kombëtar sonte (21 tetor) në orën 20:00 do të shfaqet një nga operat bel-kanto kryesore në letërsinë operistike botërore, kryevepra e Vincenzo Bellinit, “Norma”.

Opera do të shfaqet nën dirigjentin e Ivan Eminoviq, regjisor është Renato Bonaiuto (Itali), skenograf dhe kostumograf është Flavio Arbetti (Itali), bashkautor i kostumeve: Marija Pupuçevska, mjeshtër koncerti: Jane Bakevski, kor mjeshtër: Gjurgjica Dashiq.

Interpretojnë: Vesna Djinovska-Ilkova, Zoran Sotirov, Sandra Mitrovska, Vladimir Sazdovski, Sonja Pendovska Madevska, Dejan Stoev, Vasilij dhe Stefan Dashic. Gjithashtu interpretojnë kori dhe orkestra e Operës dhe Baletit Kombëtar.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе