Ngjyra e basit” – Koncert në Filarmoninë

од admin_kult

Orkestra Filarmonike këtë të enjte në ora 20 do të mbajë koncertin “Ngjyra e basit”, në të cilin si solist i kontrabasit do të performojë Gjorgji Cincievski, ndërsa dirigjent është Sasho Tatarçevski. Në program përfshihen vepra të Stravinskit, Rotës dhe kompozitores maqedonase Darija Andovska.

Darija Andovska është kompozitore e muzikës orkestrale, kamertale, solo, vokale, muzikë për film, teatër dhe kërcim, si dhe projekte multimediale. Veprat e saj janë interpretuar në shumë festivale vendase dhe botërore dhe është vlerësuar si një nga kompozitoret më të rëndësishme të gjeneratës së re në Evropë dhe Ballkan.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе