Ngjarje dramatike në Festivalin Ndërkombëtar të Grupit Ndërkombëtar RUTA Triglav në Sarajevë

од admin_kult

Nga data 20 deri më 27 qershor, NI Teatri Dramatik i Shkupit mori pjesë në Festivalin Ndërkombëtar RUTA GrupaTriglav, në të cilin përfshihet Sarajeva e Bosnjës dhe Hercegovinës, me shfaqjen “merr frymë” (22 qershor 2022).

Kjo shfaqje, e cila është bazuar në tekstin e Dankan Mekmillanit, është nën regjinë e Dimçe Nikollovskit. Teksti i përkthimit është i Bojan Boshkovskit, skenografia e Ilija Nikolovskit, ndërsa kostumografia e Rade Vasilev.

Aktorët: Jasmina Vasileva dhe Dimitrija Doksevski. NI Teatri Dramatik Shkup është një nga gjashtë teatrot anëtare të këtij festivali ndërkombëtar me karakter ndërkombëtar

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе