Në Veles mbahen “Takimet e Racinit” të 59-të

од admin_kult

Me “Predikimin për Racinin”, ndarjen e “Mirënjohjes Racin” dhe “Mirënjohjen Racin Nderi” për vitin 2022 dhe prezantimin e portreteve letrare të fituesve, në teatrin “Jordan Haxhi Konstantinov – Gjiganti” në Veles mbrëmë u mbajt manifestimi qendror prej 59. “ Takimet e Racinit “.

Çmimi “Njohja Racin” për arritjen më të mirë në prozë për vitin 2022 iu dha autorit Aleksandar Rusjakov për romanin “Hoteli midis dy luftërave”, ndërsa “Njohja Raçin e Nderit” për vitin 2022 këtë vit i takoi prof. Dr. Zarko Bosnjakovic nga Novi Sadi, gjuhëtar i shquar serb dhe profesor ordinar në Fakultetin Filozofik në Novi Sad.

Manifestimi u pasua me një performancë skenike nga jeta e Raçinit, ndërsa në pjesën e programit muzikor interpretuan Orhideja Dukovska – vokal dhe Blagoj Lamjov – klarinetë.

Paraprakisht, në kuadër të programit të 59-të “Takimet e Racinit” u mbajt simpoziumi “Predikimet  për Racinin” dhe “Gjuha e autorëve nga Velesi për Velesin” në organizim të Institutit për gjuhën maqedonase “Kërste Misirkov” nga Shkupi. Në ceremonin përkujtimore të Luftës Nacionalçlirimtare, ku në mesin e luftëtarëve është edhe Racini, u mbajt shfaqja poetike “Nisjet e lirisë”, ndërsa para përmendores së Racinit në qendër të Velesit u lexuan “Vargje që zgjasin përjetësisht”. , u vendosën lule dhe u bë homazhe për poetin dhe revolucionarin e madh

59. “Takimet e Racinit” do të mbyllen sonte me ” Tubimin e poezisë”” ku para publikut velesian do të prezantohen autorë vendas dhe të huaj.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе