Në Sofje festohet Dita Evropiane e Gjuhëve

од admin_kult

Pjesë e saj ishte edhe qendra kulturore dhe informative e Republikës së Maqedonisë së Veriut, përkujtimi i Ditës Evropiane të Gjuhëve – 26 Shtatori, që u zhvillua në Sheshin “Sllavejkov” në Sofje.

Me rastin e kësaj ngjarje të rëndësishme kulturore, kulturo-informative maqedonase si dhe qendrat kulturore të Republikës Çeke, Polonisë, Spanjës, Italisë, BE-së, programi u prezantua në stenda të veçanta. Programin për vizitorët në stendën e Maqedonisë së Veriut e udhëhoqi drejtori dhe aktori Gjorgi Georgiev – Antika nga Shtipi, me shoqërimin muzikor dhe skenik nga Plamen Velikov nga Sofja. Vizitorët e stendës maqedonase patën mundësi të merrnin broshura dhe katalogë nga Republika e Maqedonisë së Veriut, si dhe të mësojnë fakte të reja interesante për kulturën dhe gjuhën maqedonase.

Në kuadër të manifestimit RVM KIC, në Institutin Francez u shfaq filmi “Këmbanat e fundit” të Nikolçe Popovskit, me Meto Jovanovskin në rolin kryesor, i cili u nderua me Çmimin e Madh në Festivalin e Filmit në Montreal.

Në të gjithë Evropën, 700 milionë evropianë të përfaqësuar në 46 shtetet anëtare të Këshillit të Evropës inkurajohen të mësojnë shumë gjuhë, në çdo moshë brenda dhe jashtë shkollës. I bindur se diversiteti gjuhësor është një mjet për arritjen e mirëkuptimit më të madh ndërkulturor dhe një element kyç në trashëgiminë e pasur kulturore të kontinentit tonë, Këshilli i Evropës promovon shumëgjuhësinë në të gjithë Evropën.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе