Në QKI – Sofje promovohet romani “Boksieri nga lagjja e re” nga Vlladimir Plavevski

од admin_kult

Në Qendrën Kulturore dhe Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje sot (27 shkurt) me fillim nga ora 18:30 do të mbahet promovimi i romanit “Boksieri nga lagjja e re” nga Vlladimir Plavevski.

Në ngjarjen kushtuar shkrimtarit maqedonas, librin e sapo botuar të përkthyer do ta prezantojnë botuesi dhe kritiku letrar bullgar Pllamen Totev (Shtëpia Botuese “Persej”), si dhe nga përkthyesit Marian Petrov dhe Tanja Popova.

Përkthyesja Tanja Popova do të prezantojë edhe librin e mëparshëm të Pllavevskit – përmbledhjen me tregime “Dinga Stop”.

– Shkrimtari maqedonas Vlladimir Pllavevski tregon për grindavecin e rrugës që nga fëmijëria e tij me pseudonimin tingëllues Deri Katil në romanin “Boksieri nga lagjja e re” (botim “Persei”, përkthyer nga Marian Petrov), i cili mori çmimin prestigjioz “Stale Popov”. “Çmimi për librin më të mirë në prozë në vitin 2020 – njofton QKI– Sofje

Vlladimir Pllavevski (1948 – 2023) pati karrierë të shumëanshme shkrimi, duke përfshirë jo vetëm romane dhe tregime të shkurtra, por edhe drama, skenarë për seriale televizive dhe drama radiofonike.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе