NË KUJTIM Ka ndërruar jetë aktori Marin Babiq

од admin_kult

Mbrëmë në Shkup, pas një sëmundje të shkurtër dhe të rëndë, ka ndërruar jetë në moshën 74-vjeçare doajeni i aktrimit maqedonas, Marin Babiq, njoftoi familja.

Në vitin 1971 Babiq mbaroi Akademinë e Teatrit në Sofje dhe po atë vit u bë pjesë e Teatrit Dramatik – Shkup, ku e kaloi tërë jetën e tij të punës. Ai do të mbahet mend për rolet e tij të shumta dhe domethënëse jo vetëm në shtëpinë e nënës, por edhe në teatro dhe projekte të tjera. Ai ka role më domethënëse në shfaqjet: “Holandezi i sëmurë”, “Lisa, Lisa”, “Dasma”, “Gratë e Mësuara”, “Qendra e Kuvendit”, “Stuhia”, “Të sëmurë imagjinativ”, “Krimet e zemrës”, “Betejat e Selanikut”. “Zënkat e peshkatarit”, “Kurora e Kosançiqit” nr. 7″, “Kaos prapa skenave”, “Fundjavë e të vdekurve”, “Nata e episodit”, “Banesa e Zoykës”, “Vdekja e Dantonit”, “Kurthi”, “Forcat në ajër”, “Jo tani”. I dashur…”, “Dhurata falje”, “Amadeus”, “Babagjyshi dhe Peperona”, “Joshësi i botës perëndimore”, “Arka sllovene”, “Platonov”, “Djalli i Dibrës së Vogël”.

Ai luajti gjithashtu role të rëndësishme në produksione televizive dhe filmike, si: “Alfabeti Shaggy”, “Vitet tona”, “Brigada e Plumbit”, “Yad”, “A nuk të thashë”, “Dorothea”, “Shtegu i Jugut” , “Shpirtrat me tatuazhe” “, “Kryesisht të qarta”, “Shkolla për kllounët”, “Lamtumirë shekullin e 20” dhe shumë të tjera.

Marin Babiq do të mbahet mend si një profesionist i lartë, koleg dhe mik i mirë. Ai do të mbahet mend për rolet e tij dhe veçanërisht për antologjinë e Jashar Beut në ““Patrdii i Selanikut”.

Babiqin e përkujton edhe Programi i tij kult i natës në Radio Shkupi dhe emisioni radiofonik në Radio Ravel, si dhe iniciativa e tij për manifestimin “Aktorët këndojnë”, dhe seria e poezisë “Bebuli” me interpretimet mjeshtërore të poezisë bashkëkohore.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе