Në Daut Pasha Amamin Ekspozita e Ilija Axhievskit “Portreti në fokus”

од admin_kult

Sonte (27 tetor) në ora 19:00 do të hapet ekspozita “Portreti në fokus” e skulptorit të njohur maqedonas Ilija Axhievski në amamin e Daut Pashës.

-Portreti ka qenë gjithmonë një zhanër shumë specifik, në çdo disiplinë apo medium arti. Ai nuk nënkuptonte vetëm mjeshtëri të mirë dhe aftësi fotografike, d.m.th. është. transmetim realist bosh, por nënkuptonte aftësinë për të depërtuar në sekretet dhe thelbin e personit të portretizuar, për të marrë me mend sekretet, të vërtetat, bukuritë e brendshme, krijimtarinë, shpirtin, mizorinë, butësinë, etj.

Në këtë kontekst, qasja e Ilija Axhievskit nuk ishte të arrijë një ngjashmëri akademiko-realiste, por qëllimi i tij ishte të përçonte tiparet më specifike të personit që ai përfaqëson, duke krijuar një lloj komenti për spiritualitetin e tij. Ndaj më të shumtët janë portretet e miqve të tij, njerëzve të afërt shpirtërisht, bashkëqytetarësh me të cilët njohu dhe ndante kënaqësinë dhe pasionin krijues në krijimin e veprave artistike. Midis tyre kishte artistë të tjerë të shkëlqyer, poetë, filozofë, shkrimtarë, estetikë, historianë arti apo miq të lidhur me spiritualitetin.

Nëse përdorni maksimën e Mikelanxhelos, se detyra e skulptorit është të “çlirojë nga robëria” personazhet dhe trupat e modeleve të tij, atëherë Ilija Axhievski arriti pikërisht këtë në portretet e tij, çliroi spiritualitetin dhe virtualizoi natyrën e padukshme të personazheve të portretizuara. duke prekur sekretet më të thella të intimitetit të tyre, duke ngrirë në një vepër skulpturore aspekte të pazbuluara të karakterit të tyre me duart e tyre të zota dhe me vizionin dhe ndjeshmërinë e tyre artistike. Kjo është mjeshtëria e Axhievskit, prandaj portretet e tij janë një segment i krijimtarisë së tij skulpturore që meriton vëmendje dhe dinjitet të veçantë – njoftojnë nga Galeria Kombëtare.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе