Me koncert dedikuar Aleksandër Sarievskit fillon „Dasma e Galiçnikut“

од admin_kult

Me koncert jubilar kushtuar të madhit të këngës popullore Aleksandër Sarievski, i cili këtë vit shënon 100 vjet nga lindja dhe 20 vjet nga vdekja e tij, i cili ka lindur pikërisht në Galiçnik, sonte (15 korrik) fillon edicioni i 48-të i kulturës autentike dhe manifestimi skenik „Dasma e Galiçnikut”.

Këtë vit për nuse dhe dhëndër galicianë janë zgjedhur Ilço Dimitrov dhe Elena Durovska, ndërsa në kishën „Shën Apostulli Pal” do të martohen Iskra Blazevska dhe Marko Bekriq, ndërsa “Po-në”  Marija Kërstevska dhe Vladimir Çerepnalkovski në Galiçnik më 28 gusht.

Bashkësia lokale „Galiçniku” bën të ditur se aktivitetet e dasmës tradicionalisht do të fillojnë të shtunën më 16 korrik, dasma e të porsamartuarve do të bëhet të dielën më 17 korrik në kishën „Shën Apostoli Pjetër dhe Pal”, dhe kremtimi do të përfundojë me aktin e largimit të bateristëve dhe trumbetistëve.

I gjithë programi i Dasmës së Galiçnikut 2022 do të transmetohet „live” në ekran të posaçëm të vendosur në pllajën përballë shatërvanit Upia, si dhe përmes internetit, në rrjetet sociale.

Financues i „Dasmës së Galiçnikut” është Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ndërsa një nga mbështetësit tradicional të manifestimit është Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе