Është publikuar edicioni digjital i librit “Frosina – filmi i parë artistik maqedonas”.

од admin_kult

Kinoteka e Maqedonisë këto ditë shënon 70 vjetorin e premierës së filmit të parë artistik maqedonas – FROSINA, i xhiruar në vitin 1952, me regji të Vojisllav Nanoviqit, me prodhim të producentit të atëhershëm shtetëror të filmit “Vardar Film”.

FROSINA u restaurua në mënyrë dixhitale në “Kliko Filmat” Laboratori në Zagreb, Kroaci dhe këto ditë lëshuar në Blu-ray disk. Dixhitalizimi i valleve maqedonase.

Filmat janë një nga aktivitetet kryesore të Kinematekës Maqedonia e Veriut, i cili është i vetmi institucion në vend – puna e të cilit është të kujdeset për mbrojtjen dhe ruajtjen e trashëgimis kombëtare audiovizive. Kinoteka publikoi edhe formatin e dixhitalizuar (PDF) të përmbledhjes së teksteve nga simpoziumi me temën “FROSINA – i pari Filmi artistik maqedonas”, i mbajtur në maj të vitit 1989, në të cilin mori pjesë një pjesë e madhe e filmit dhe kastit, si dhe një sërë kritikësh dhe historianësh të filmit, shkrimtarë, artistë dhe figura kulturore.

Të gjitha prezantimet dhe diskutimet e bëra për këtë simpozium prapa skenarit, në vitin 1991 u botuan si një botim special i shtypur i Kinematekës, i disponueshëm edhe sot për studiuesit e kinematografisë maqedonase mbi vendin i Kinematekës..

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе