„Liri“- koncert i Filarmonisë në Katedrale me dirigjentin Benxhamin Shvarc

од admin_kult

Në katedralen „Sh. Kliment Ohridski“, sonte në ora 20 do të mbahet koncerti me titull „Liri“ me të cilin orkestri i Filarmonisë do të rrethojë pjesën oficiale të programit të sezonës së koncerteve „Filarmonia në lëvizje“.

Për herë të parë do të interpretohet vepra madhështore vokale-instrumentale „Rekuiem për luftën“ nga Benxhamin Britn nën dirigjencën e maestros Benxhamin Shvarc ( Izrael/SHBA). Në interpretim marrin pjesë orkestri kamertal dhe simfonik i Filarmonisë, Kori i filarmonisë së Sofjes, Kori fëmijëve në DMBUC„Ilija Nikollovski-Lluj“ dhe solistët Vesna Gjinovska-Illkova, Stevan Karanac ( Sërbi) dhe Goran Naçevski.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе