Kostadinovska-Stojçevska nga Rotimlje: Presidenti Trajkovski kishte vizion për të ardhmen, kështu do të ishte sot

од admin_kult

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska sot në Rotimlje, afër Mostarit të Bosnjës dhe Hercegovinës, me rastin e 20 vjetorit të vdekjes së ish-presidentit Boris Trajkovski dhe bashkëpunëtorëve të tij, në memorialin ku ndodhi aksidenti, theksoi se Trajkovski ishte politikan i virtytshëm dhe i guximshëm, president me vizion për të ardhmen e vendit.

“Ky vend është përkujtues për të gjitha gjeneratat se Maqedonia ka pasur dhe ka njerëz të virtytshëm dhe të vendosur, të cilët pas vizionit, ëndrrës së tyre, patën guximin të shikojnë në të ardhmen”, theksoi ministrja e Kulturës, duke shtuar se sot vendi ynë është anëtar i NATO-s dhe është afër anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Duke folur për vendosmërinë dhe gjetjen e zgjidhjeve paqësore, Kostadinovska-Stojçevska kujtoi se kur Republika e Maqedonisë ende po i shëron plagët nga konflikti i vitit 2001, rreth Presidentit Trajkovski njerëzit e arsyeshëm, si nga pushteti ashtu edhe nga opozita, u bashkuan për të arritur kompromis, përmes dialogut.

– Vizioni i Trajkovskit më lë të bindur se edhe tani nuk do të hezitonte se çfarë është më e drejta, edhe pse ai vetë e dinte se njerëzit me vizion janë të dënuar të kuptohen më vonë – tha Kostadinovska-Stojçevska.

Ministri i Kulturës shtoi se Trajkovski ka udhëhequr veprimtari intensive diplomatike në të cilën nuk i ka kursyer miqësitë personale, duke e kthyer Republikën e Maqedonisë në skenën ndërkombëtare si faktor paqeje në Ballkan.

– Përkundër deklaratave të caktuara se qasja jonë ndaj Brukselit “po troket në derë të mbyllur”, kjo nuk e lëkundi as Trajkovskin dhe as qeverinë e atëhershme. Largpamësia e ndërsjellë e çoi vendin drejt synimeve të saj strategjike – NATO dhe Bashkimi Evropian – tha Kostadinovska-Stojçevska, duke theksuar se ky memorial nuk është vetëm monument i një momenti tragjik.

Në Rotimlje homazhe dhanë përfaqësues të Presidencës dhe Këshillit të Ministrave të Bosnjës dhe Hercegovinës, përfaqësues të qytetit të Mostarit dhe të Forcave Ajrore të BeH-së kurse fjalim mbajti zëvendësministri i Sigurisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, Ivica Boshnjak i cili tha se presidenti Trajkovski gjithmonë ka ofruar zgjidhje dhe ka punuar për forcimin e marrëdhënieve dhe bashkëpunimit në rajon.

“Pikërisht për këtë, njëzet vjet pas vdekjes së tij tragjike, ne e kujtojmë me shumë respekt mikun tonë të madh dhe na vjen keq që humbëm një komplotist të sinqertë të një rajoni më të mirë, më të begatë dhe më të qëndrueshëm”, tha Ivica Boshnjak.

Ai shtoi se largimi i Trajkovskit është humbje jo vetëm për Maqedoninë e Veriut, por edhe për rajonin dhe për Bosnjën dhe Hercegovinën, e cila do të ruajë gjithmonë kujtimin e njeriut që punoi për lidhjen dhe forcimin e bashkëpunimit.

Në Rotimlje u bënë homazhe për ish presidentin Trajkovski dhe anëtarët e kabinetit të tij, bashkëpunëtorët, sigurimin dhe ekuipazhin e Mbretit qeveritar: Dimka Ilkova Boshkoviq, Risto Bllazhevski, Mile Krstevski, Anita Llozanovska, Boris Velinov, Ace Bozhinovski, Marko Markovski dhe Branko Ivanovski të cilët ndërruan jetë më 26 shkurt 2004.

Në delegacionin qeveritar maqedonas, përveç ministres së kulturës Kostadinovska-Stojçevska, sot në Rotimlje ishin edhe Kaja Shukova, ministre e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, përfaqësues nga Kabineti i Presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, kolonel Biljana Bllazheska, adjutante e Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, deputetë nga Kuvendi i Maqedonisë, si dhe përfaqësues nga Ushtria e Republikës së Maqedonisë së Veriut EUFOR-BeH.

Fjalimi integral i Ministres së Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska në Rotimlje

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе