Kostadinovska-Stojçevska: Dhe “Vera e Ohërit” është konfirmim i identitetit maqedonas si pjesë e kulturës evropiane

од admin_kult

– Prej vitesh “Verët e Ohërit” hapeshin apo mbylleshin me bujë dhe me melodinë pas fjalëve të dhimbshme e të vështira të harabelave nga “Një mijë e shtatëqind e gjashtëdhjetë e dytë verë”. Por me gjithë “fjalën e hidhur, fjalën e trishtuar” nga Kostandinopoja, ne kishim besim, kishim kishën- nuk na shfuqizuan me dekret, as mund të na hiqnin me dekret – tha Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska – Stojçevska në fjalimin e saj në hapjen e gjashtëdhjetë të edicionit të dytë të festivalit “Vera e Ohërit”.

– Dhe sot, në gjashtëdhjetë e dytë “Verën e Ohërit”, le të themi – Kostandinopoja ” i derdhi verë e vaj” si shërim mbi plagët që na hapi dyqind e gjashtëdhjetë vjet më parë. E morëm lajmin e mirë, si gjithmonë, të drejtë, e përjetuam bekimin e përtërirë në këmbë. E ruajtëm kishën tonë, e rivendosëm kryepeshkopatën e Ohërit në shëmbëlltyrën e Kishës Ortodokse Maqedonase dhe brezat me dashuri primordiale ruajtën identitetin maqedonas – theksoi Kostadinovska-Stojçevska.

Dhe “Vera e Ohërit”, theksoi ministrja, është një konfirmim i identitetit tonë dhe një konfirmim se jemi pjesë e kulturës europiane.

– Pikëpamja jonë për të kaluarën është të mos i kthejmë shpinën të ardhmes. Nuk ka asgjë në të kaluarën tonë për t’u turpëruar, kështu që ne duhet të largojmë shikimin prej saj. Dhe gjuha jonë, dhe muzika jonë, dhe fotografitë tona, dhe librat tanë, dhe vallet tona, dhe shtëpitë tona dhe kuzhina jonë – gjithçka është një identitet. Dhe fakti që ne jemi maqedonas është një identitet, një identitet që ne e trashëgojmë dhe varet nga ne nëse do ta ndërtojmë mbi të, do ta mbajmë në zemrat tona apo thjesht do ta kthejmë sipas nevojës. Edukimi në shtëpi është gjithashtu një identitet. Identiteti është edhe dashuria për kulturën dhe artin e vet – theksoi ministrja Kostadinovska-Stojçevska.

Sipas saj, “Vera e Ohërit” është një ngjarje top kulturore, e denjë për vëmendjen botërore. Çdo publikim i tij është një horizont i ri, një borxh i ri.

-Të bindësh dikë që të flas maqedonisht dhe se jam maqedonas është njësoj sikur të bindësh se je këtu sonte, në hapjen e një “Verë të Ohërit” – tha në fund ministrja.

Edicioni i 62-të i festivalit u hap me një koncert madhështor nga katër tenorët italianë Alessandro Cosentino de Acrisa, Federico Serra, Giovanni Maria Palmia dhe Ugo Tarquini, nën drejtimin e Maestro Lorenzo Bizzari nga Italia, të shoqëruar nga Orkestra e Operës Kombëtare dhe Baleti.

Në 40 ditët e ardhshme artdashësit do të kenë mundësinë të shijojnë 36 koncerte, nëntë shfaqje teatrore dhe gjashtë evente në programin shtesë. Mbi 1000 artistë nga 25 vende janë planifikuar të performojnë.

LINK

VIDEO

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе