Kostadinovska-Stojçevska: “Bukstar” është platformë dhe sfidë për të ndryshuar botën përmes letërsisë

од admin_kult

Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska mbrëmë në Qendrën Kulturore Rinore mori pjesë dhe mbajti fjalim në hapjen e edicionit të nëntë të Festivalit të Letërsisë Evropiane “Bukstar”.

Kostadinovska-Stojçevska në hapje, ku mori pjesë edhe ambasadori evropian Dejvid Gir, përshëndeti të pranishmit dhe theksoi se Festivali paraqet  kontribut të sinqertë në njohjen e ndërsjellë të autorëve dhe veprave nga letërsia vendase dhe evropiane, duke ndërtuar dimension të ri të miqësisë pavarësisht barrierave kulturore dhe gjuhësore.

“Veprat nga letërsia evropiane e pasurojnë hapësirën kulturore në mënyrë fisnike duke afirmuar letërsinë e gjuhëve evropiane. Ata kanë fuqinë universale për të na lidhur dhe për të na futur në botë të ndryshme, për të na trazuar, për të na sfiduar dhe për të na bërë të mendojmë, duke na bërë të bëjmë pyetje rreth jetës, dashurisë, përvojës, sfidave sociale dhe shumë aspekteve të tjera të të qenit njerëzor. “, tha ministrja Kostadinovska-Stojçevska.

Ajo shtoi se Festivali, i cili këtë vit po mbahet me moton “Ju lutemi, shqetësoni!”, nuk është i rastësishëm, sepse letërsia, si shprehje e imagjinatës dhe krijimtarisë njerëzore, shpesh jo vetëm që na trazon, por edhe e transformon realitetin tonë.

“Në këtë festival të letërsisë evropiane dëgjojmë zërat e shkrimtarëve, të ndryshëm dhe të shumtë sa kombet dhe kulturat evropiane. Nëpërmjet veprave të tyre, ne zhytemi në botë të shumta, shqetësojmë, mendojmë dhe mendojmë përsëri. Çdo faqe, çdo shkronjë na stimulon mendjen dhe formon kuptimin tonë për botën”, tha ministrja e Kulturës.

Festivali i letërsisë evropiane, sipas Kostadinovska-Stojçevska, është mundësi “për t’u njohur me njëri-tjetrin, për të lidhur dhe prezantuar përvojat dhe idetë, për të festuar pasurinë e llojllojshmërisë kulturore dhe për të respektuar trashëgiminë letrare që na bashkon”.

Në kuadër të manifestimit, ambasadori evropian Dejvid Gir ia ndau çmimin “Bukstar 2023” shkrimtares spanjolle-marokene Naxhat el Haxhmi për romanin “Do të na duan të hënën”, ndërsa autorja Lidija Dimkovska e shpalli të hapur Festivalin.

Dhjetë autorë evropianë, dyzet pjesëmarrës maqedonas nga gjenerata të ndryshme, përfaqësues të shtëpive botuese dhe festivale të njohura nga pesë vende të rajonit do të jenë mysafirë në edicionin e nëntë të Festivalit të Letërsisë Evropiane. Festivali “Bukstar” realizohet ndër të tjera me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе