Koncerti i “Vallëzimit” në Qendrën e Kulturës në Tetovë

од admin_kult

Ansambli për valle dhe këngë popullore “Vallëzimi” sonte (9 qershor) me fillim në ora 20:00 do të mbajë koncert në Qendrën e Kulturës “Illjo Anteski-Smok” – Tetovë.

– “Vallëzimi nëpër atdhe” është cikël i koncerteve gjatë gjithë mbrëmjes ansamblit “Vallëzimi”, në të cilin interpretohet një program tërheqës vallëzimi dhe vokalo-instrumental nga rajone të ndryshme të vendit, ku është krijuar folklori maqedonas. Kontakti i vazhdueshëm me publikun vendas ka një rol kyç për vazhdimësinë dhe mbijetesën e traditës folklorike muzikore-skenike maqedonase dhe është po aq i rëndësishëm sa edhe përfaqësimi jashtë kufijve të vendit. Qëllimi kryesor i këtyre koncerteve të “Tanec” është afrimi i folklorit maqedonas me një audiencë të re dhe më të gjerë – njoftojnë nga”Vallëzimi”.

Pas koncerteve të suksesshme të marsit në qendrat kulturore në Dellçevë, Radovish, Sveti Nikollë, Probishtip dhe Kërçovë, “Vallzimi” do të performojë në Tetovë me një formacion të plotë performues, i përbërë nga një kor vallëzimi, kor dhe orkestër, ku do të përfshihen pesëdhjetë artistë. Do të mbahet një koncert, i cili përfshin performanca koreografike dhe disa melodi instrumentale dhe vokalo-instrumentale nga thesari i pasur i folklorit maqedonas.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе