Janë shpallur performancat e vlerësuara me çmime në festivalin ndërkombëtar teatror „Vojdan Çernodrinski“

од admin_kult

Performanca „Armiku kombëtar “ nga Henrik Ibzen në regji të Nina Nikoliq, ndërsa në performancë të TKM në Shkup është perfomanca më e mirë e festivalit ndërkombëtar teatror të 56 të këtij viti  „Vojdan Çernodrinski“, që mbahet në Prilep.

Kjo performancë fitoi edhe tre çmime, për aktorë më të mirë për Nikolla Ristanoski, për skenografi të Vishnja Vujoviq dhe për material reklamues të Dimitar Dimitrov.

Çmimi për regji më të mirë e fitoi Kendrim Rijani për performancën „Arturo Ui” në interpretimin e Teatrit Kombëtar të Manastirit, ndërsa roli më i mirë femëror i takoi Bedija Begovska në shfaqjen „Kopshti i vishnjeve” të Teatrit Turk në Shkup.

Çmimin për aktor të ri e fitoi Sara Spirkoska nga shfaqja „Dekameron” në Teatrin e Prilepit, ndërsa Lidija Mitovska-Gjorievska është fituese e çmimit për dramatizimin më të mirë skenik bashkëkohor për këtë shfaqje.

Aktori Hakan Daci është fitues i çmimit „Trajko Çorevski” për aktor të ri nga shfaqja “Kopshti i vishnjeve” në Teatrin Turk. Refet Abazi u shpërblye për tekstin më të mirë për tekstin e shfaqjes me të njëjtin emër „Nyjet” në performance në Teatrin Shqiptar në Shkup.

Juria e festivalit e përbërë nga Ljupço Gjorgjievski, regjisor, Besfort Idrizi, aktorë dhe kritiku i teatrit, Sotir Trajkov, nuk e ndanë çmimin për koreografi dhe lëvizje skenike.

Në skenën e Qendrës së kulturës „Marko Cepenkov“ me ndarjen  çmimeve dhe me performancën në nder të fituesve- „Bollivud“ në Teatrin „Komedia“ në Shkup sonte do të mbyllet me 56 FTM „Vojdan Çernodrinski“.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе