Koncerti „Homazh për Sasha Nikollovski-Gjumar” interpretuar nga Orkestra e Filarmonisë

од admin_kult

Orkestra e Filarmonisë sot në ora 20 do të mbajë koncertin „Homazh për Sasha Nikollovski-Gjumar”, kushtuar dirigjentit të madh maqedonas. Para koncertit në hollin e Filarmonisë do të hapet ekspozita me vepra të Sasha Nikollovski-Gjumarit, i cili përveç dirigjimit, që ishte profesioni i tij, kishte pasion edhe pikturën dhe shkrimin.

Në programin e këtij koncerti janë dy vepra të kompozitorit rus Sergej Rahmaninov– Koncerti për Piano dhe Orkestrën numër 3 dhe “Vallet Simfonike”. Si solist i pianos do të performojë pianisti maqedonas Dino Imeri, ndërsa dirigjent është Vanja Gjumar Nikolovski.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе