Koncerti “Çistina” në Filarmoninë me perkusionisten Koleva nga Bullgaria

од admin_kult

Në mbrëmje orkestra e Filarmonisë Nacionale do të mbajë koncertin “Çistina” në të cilin si soliste do të performojë perkusionistja Tatiana Koleva (Holandë/Bullgari), ndërsa dirigjent do të jetë maestro Emill Tabakov nga Bullgaria. Në program janë Koncerti për marimba, vibrafon dhe daulle nga Emill Tabakov, i cili do të interpretohet për herë të parë dhe Simfonia nr. 2 në D-Dur nga Luduig van Betoven.

Koncerti për marimba, vibrafon dhe daulle u shkrua në vitin 2015 dhe shfaqja premierë u shfaq dy vjet më vonë me Orkestrën e Odës së Gabrovës. Shfaqja premierë ishte me perkusionistin Mirosllav Dimov e dirigjuar nga Tabakov. Në premierën e sotme maqedonase të kësaj vepre, ky koncert do të luhet për herë të parë nga perkusionistja holandeze me origjinë bullgare – Tatiana Koleva.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе