Koncert në Stamboll nga Plamenka Trajkovska – kuartet harqesh

од admin_kult

Me ftesë të Arqipeshkvisë së Shenjtë të Kostandinopojës në Komunën e Jenikoj, Plamenka Trajkovska – Kuarteti i harqeve do të mbajë një koncert ekskluziv në Stamboll të Turqisë sot, më 13 qershor, në orën 19:00 në Kishën Ortodokse të Nënës së Shenjtë.

Koncerti është për nder të Shenjtërisë së Tij Patriarkut Ekumenik Bartolomeu dhe promovimit të librit “Nga Imbros te Patriarku i Fanarit Bartolomeu”.

Krahas violinistes Plamenka Trajkovska, në kuartet harqesh do të jenë edhe Sandra Krstevska në violë, Ljubica Boshkoska në violë dhe Aleksandra Janevska në violonçel.

Programi përfshin kompozime klasike, kompozime të frymëzuara nga melodia popullore maqedonase dhe vepra origjinale të Plamenka Trajkovska.

Koncerti realizohet me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, Qendrës Informative Kulturore në Stamboll dhe Kryepeshkopatës së Shenjtë të Kostandinopojës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе