Klubi i të mëdhenjve të festivalit “Vëllezërit Manaki” pasuruar nga kinematografia Anthony Dodd Mantle

од admin_kult

Festivali Ndërkombëtar i Kamerës së Filmit “Vëllezërit Manaki” e shpërblen atë Kamera e Artë 300, për arritjet e jetës, kinematografi i shquar britaniko-danez Anthony Dodd Mantle.

Dodd Mantle, në vitin 2009 në festivalin e tridhjetëvjetorit “Vëllezërit Manaki”, u bë fitues i Kamera Speciale e Artë 300, dhe këtë vit është dekoruar me çmimin më domethënës për puna e jetës, me të cilin hyn me meritë në klubin e të mëdhenjve në festivalin “Vëllezërit Manaki”.

Anthony Dodd Mantle është një nga krijuesit e një shprehjeje origjinale të filmit danez, i cili bashkëpunon me regjisorë të shumtë dhe triumfi i karrierës së tij ndodhi në vitin 2009, kur fitoi një nga tetë Oscarët për filmin “Milioneri i varfër”, me regji të Danny Boyle, film me të cilin po atë vit u hap festivali jubilar i 30-vjetorit  “Vëllezërit Manaki”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе