IN MEMORIAM: Vdiq doajeni i aktrimit maqedonas Mitko Apostolovski

од admin_kult

Ndahet nga jeta në moshën 67-vjeçare doajeni i aktrimit maqedonas, aktori Mitko S. Apostolovski.

Një telegram ngushëllimi për familjen dhe për të gjithë admiruesit e personazhit

dhe veprat e Mitko S. Apostolovski drejtuar nga ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska.

“Ai la një gjurmë të qëndrueshme në skenën kulturore dhe do të jetë i gdhendur përgjithmonë” në kujtesën kolektive, të të dashuruarve në teatër, por edhe për

të gjithë qytetarët. U prefsh në paqe Mitko S. Apostolovski. Lavdi e përjetshme për ju!, shkruan në telegramin për ngushëllime nga ministrja Kostadinovska-Stojçevska..

Apostolovski ka diplomuar në Departamentin e Aktorëve Dramatik, në Universitetin e muzikës në Shkup, pastaj punoi një vit në Teatrin Kombëtar  në Manastir dhe 15 vjet në Teatrin Kombëtar në Kumanovë, dhe nga 1995 sërish në teatrin e Manastirit.

Ndër rolet e shumta në teatër, TV dhe film janë edhe në filma “Uji i madh”, “Pjesa e tretë”, “Viti i majmunit”, “Unë jam nga Titov Veles”, “Deri te  Balçak” dhe të tjerë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе