“Homazh për Maestro Xhambazov” me Orkestrën e Filarmonisë

од admin_kult

Orkestra e Filarmonisë në ora 20:00 në mbrëmje do të mbajë koncertin me titull “Homazh për Maestro Aleksandar Xhambazov” në suaza të edicionit të 45-të të festivalit “Ditët e muzikës maqedonase”.

Koncerti i cili ka karakter humanitar i kushtohet kompozitorit të madh maqedonas, ndërsa dirigjent është Xhijan Emin.

Në homazhinë e koncertit publiku do të mund të shikojë vepra nga opusi i tij simfonik – “Shtatë variacione vallëzimi” me Elena Atanasovska-Ivanovska si soliste në piano dhe “Rapsodi për Shkupin” me Ivo Nastevski si solist në piano.

Do të interpretohen vepra nga opusi i Maestro Xhambazov, të shkruara për orkestër revike, si dhe përzgjedhje e këngëve të shumta për vokal dhe orkestër revue, të realizuara nga Tamara Todevska, Nikolla Perevski-Pere, Aleksandar Tarabunov dhe Antonia Gigovska.

Me këtë koncert, Orkestra Filarmonike, Lidhja e Kompozitorëve të Maqedonisë (SOKOM) dhe këngëtarët që do të performojnë në skenë do t’i bëjnë homazhe kompozitorit dhe dirigjentit maqedonas Aleksandar Xhambazov, i cili la pas një vepër muzikore të paçmueshme.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе