Hapja e ekspozitës së Tanja Ballaq në Strasburg

од admin_kult

Ekspozita individuale e artistes Tanja Ballaq me titull “Të zhvendosur”, e hapur më 5 shtator në Muzeun e Maqedonisë së Veriut, këto ditë është vendosur në Strasburg, në “Amikale Art Klub” të Këshillit të Evropës. Hapja zyrtare, të cilës do t’i drejtohet ambasadorja Svetllana Geleva, është planifikuar për sot (16 tetor), por ekspozita, e cila do të jetë në dispozicion të publikut deri më 27 tetor, tashmë po tërheq vëmendjen e publikut dhe kritikës franceze.

 Ekspozita përmban vepra të krijuara në periudhën 2020-2023. Njëzet e shtatë pikturat janë një lloj shtesë e ciklit të saj të mëparshëm të nisur në vitin 2017 nën ndikimin e krizës së madhe të refugjatëve. Punime nga ky cikël u prezantuan edhe në ekspozitat e saj në: Shkup, Beograd, Zagreb…

– Jam vërtet e nderuar që jam këtu në Strasburg në Këshillin e Evropës për të prezantuar ekspozitën time “Të shpërngulurit”. Gjatë katër viteve të fundit kam punuar në këto imazhe, e frymëzuar nga kriza e refugjatëve që kemi mundur të dëshmojmë përmes ekraneve tona. Arti duhet të flasë për një të ardhme më të mirë për të gjithë. “Të shpërngulurit” bazohet në punën time të mëparshme dhe merret me krizën e refugjatëve dhe informacionin negativ që marrim shpesh nga media. Dua të flas për këtë çështje globale nga këndvështrime të ndryshme dhe t’i inkurajoj të gjithë që të gjejmë zgjidhje së bashku – thotë artistja Tanja Ballaq në prag të hapjes së ekspozitës.

Në vitin 1991, Tanja Ballaq diplomoi në Fakultetin e Arteve Figurative në Shkup, në degën e Pikturës. Duke e gjurmuar rrugën e saj artistike dhe profesionale ndër vite, në vitin 2008 e kreu magjistraturën  në Fakultetin e Arteve të Figurative në Shkup, në degën e Pikturës. Përveç pikturës, në dekadën e fundit ajo ka eksploruar fushën e mediave të reja, duke përfshirë instalacionin, filmin eksperimental dhe video artin.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе