Në mbrëmje do të hapet festivali “Lira e Artë” me recital këngësh solo

од admin_kult

Në Muzeun e Luftës Maqedonase në mbrëmje (16 tetor) në orën 20 do të hapet festivali “Lira e Artë” me recital të këngëve solo. Në recital do të performojnë Mihajllo Arsenski – tenor dhe Dino Imeri – piano.

Arsenski, me shoqërimin e pianos të Dino Imerit, do t’i kushtojë recitalin këngës solo, formë të cilës i kushton respekt të veçantë dhe arrin ta ngrejë në nivelin më të lartë artistik, duke interpretuar kompozime nga Kllod Debisi, Riçard Shtraus, Trajko Prokopiev, Todor Skallovski dhe Tomisllav Zografski.

Tenori Arsenski (Shkup, 1971) është anëtar i studios së Operës në Operës Nacionale të Parisit (1998 – 2001). Arsenski është përfaqësuesi i parë i Maqedonisë në konkursin prestigjioz të këngës “BBC – The Cardiff Singer of the World” në vitin 2001. Në të gjithë Francën dhe Zvicrën, ai interpreton disa role kryesore nga repertori i operës romantike italiane dhe franceze. Që nga viti 2018, ai është asistent profesor i këndimit vokal në Fakultetin e muzikës në Universitetin e Munster, Gjermani.

Dino Imeri (1990) është një nga pianistët më të njohur maqedonas. Ai interpreton me shumë sukses në skenat prestigjioze të botës si i ftuar i orkestrave më të mira, si artist recital dhe si muzikant Ode.

Ai interpretoi me Orkestrën Filarmonisë të Strasburgut, Filarmoninë e Sofjes, Filarmoninë e Maqedonisë, Orkestrën Simfonike dhe Odës të FAM – Shkup, Orkestrën e Operës dhe Baletit Nacional dhe ansamble të tjera.

Është fitues i shumë çmimeve dhe mirënjohjeve: “Virtuozët” për artistin e ri muzikor, “Shën Nënë Tereza” për humanitet , laureate e Fondacionit “Tomisllav Zografski”, “Mollëkuqja artë e popullaritetit”, renditet në dhjetë pianistët e rinj më të mirë evropianë sipas “3eme Concours européen de piano – Normandie”.

Imeri është përfaqësuar në numër të madh publikimesh nga kompani diskografike prestigjioze, si dhe ka arritur sukses si kompozitor, duke shkruar muzikë për film, teatër, muzikë instrumentale dhe vokale.

Hyrja në koncert është falas.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе