Gjashtë shfaqje nga 14 deri më 19 tetor në festivalin “Ruta Grupa Triglav” në Teatrin e Dramës.

од admin_kult

Nga data 14 deri më 19 tetor, Teatri i Dramës po pret festivalin e dhjetë me radhë “Ruta Grupa Triglav”.

Gjatë javës së festivalit, publiku maqedonas do të ketë mundësinë të shohë gjashtë shfaqje përfaqësuese dhe më të shpërblyera të teatrove nga rajoni.

Hapja madhështore do të bëhet më 14 tetor me shfaqjen “Kush ka frikë nga Virginia Woolf”, me regji të Lenka Udoviçki bazuar në tekstin e antologjisë nga Edward Albee. Shfaqja është një bashkëprodhim i Teatrit Uliks dhe Teatrit të Dramës së Beogradit. Teatri Dramatik i Beogradit më 15 tetor shfaqet me shfaqjen “Mishi i egër”, me regji të Jagosh Markoviqit, bazuar në tekstin e Goran Stefanovskit. Në mbrëmjen e tretë të festivalit publiku do të ketë mundësinë të shohë shfaqjen e regjisorit maqedonas Aleksandar Popovski. Leximin e tij të poetit romak Ovid, ai e rrëmben për ne në shfaqjen “Heroinat” e interpretuar nga “Mesno gladalishche Ljubljana”. Më 17 tetor, ansambli i Teatrit të Qytetit të Podgoricës vjen nga Mali i Zi me shfaqjen “Kuajt vrasin, apo jo?”. Regjisor i shfaqjes është Kokan Mlladenoviq. Hiti komedia “Bosnja paqësore”, interpretuar nga Teatri i Dhomës 55 nga Sarajeva, është në programin e festivalit më 18 tetor. Regjisor i shfaqjes është Sasha Peshevski.

Mbyllja ceremoniale e festivalit “Ruta Grupa Triglav” është më 19 tetor me shfaqjen “Incident i çuditshëm me qenin gjatë natës” në Teatrin e Dramës-Shkup me regji të Zoja Buzalkovska

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе