Filmi “Njeriu më i lumtur në botë” me çmim në një festival në Greqi

од admin_kult

Në Festivalin e Filmit “Panorama e Kinemasë Evropiane”, i cili u mbajt në Athinë për herë të 35-të, filmi i Teona Strugar Mitevskës “Njeriu më i lumtur në botë” mori çmimin për filmin më të mirë nga Shoqata e Kritikëve të Filmit të Greqisë.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, në emër të fitueses Mitevska, çmimin e mori ambasadorja e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Greqi, Lidija Boshkovska.

Agjencia e Filmit e Maqedonisë së Veriut informon se në edicionin e sivjetmë të këtij festivali të njohur të filmit, “Njeriu më i lumtur në botë” nga Teona S. Mitevska merr çmimin për filmin më të mirë nga një seksion konkurrues ndërkombëtar i dhënë nga Shoqata Panhelenike e Kritikëve të Filmit (PEKK), komisioni i së cilës përbëhet nga: Ifigenia Kalantsi, Dimitris Kalantidis dhe Tassos Ntertilis.

Nga aty shtojnë se “Njeriu më i lumtur në botë” tashmë është blerë për shpërndarje në kinema në Greqi nga “AMA Films”, e cila është dëshmuar se është një distributore e shkëlqyer e “Zoti ekziston, emri i saj është Petrunia”.

Në 35 vitet e ekzistencës së tij, festivali “Panorama e Filmit Europian” është vendosur si një manifestim artistik që pasuron jetën kulturore të Athinës çdo vjeshtë.

Festivali, i cili është festivali më i gjatë i filmit në Athinë, është i orientuar drejt prezantimit të kinemasë evropiane dhe greke, bashkëkohore dhe më të vjetër, pa anashkaluar kinemanë nga pjesa tjetër e botës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе