Fillon MFF e 7-të Kinenova

од admin_kult

Me ndarjen e çmimit për kontribut të veçantë në artin e filmit për regjisorin Ildiko Enjedi dhe me shfaqjen e filmit kroat „Çiçko” me regji të David Kapac dhe Andrija Mardesiq, me Miki Manojloviq dhe Goran Bogdan në rolet kryesore, edicioni i shtatë i Kinenova MFF fillon sonte në orën 20:00.

Ildiko Enjedi është një nga autoret më origjinalë të ditëve të sotme. Me filmin e saj të parë artistik të vitit 1989, „Shekulli im i 20-të” fitoi„ Kamera e Artë” në Kanë, në vitin 2017 fitoi „Ariu i Artë” në Berlin dhe sonte publiku maqedonas do të ketë mundësinë ta njohë nga afër këtë autore.

Për nder të saj, të dielën (9 tetor) në kinemanë „Milenium” do të shfaqet filmi „Historia e gruas sime”/ The Story of My Wife ndërsa të hënën në mesditë në  BE haus, Enjedi do të mbajë  masterklas.

Kinenova MFF do të zhvillohet deri më 14 tetor me sloganin „I pari lë gjurmë” si në kinemanë „Milennium” ashtu edhe në Kinematekë, filmdashësit do të shijojnë daljet aktuale të para dhe të dyta të regjisorëve të rinj në artin e shtatë, të cilët shikoje botën me sy të hapur dhe kureshtarë, duke bërë pyetje të shumta në filmat e tij, që janë të relevante edhe në këto hapësira.

Tetë filma janë pjesë e garës zyrtare për çmimet e festivalit, duke përfshirë filma nga Rumania, Polonia, Serbia, Italia, Turqia dhe Kosova.

Në suaza të përmbajtjes së festivalit janë „Regjisori në fokus”, magj austriak Mihael Haneke, tre filmat e parë të të cilit i hapën rrugën drejt majave evropiane dhe botërore, më pas përzgjedhja e filmave nga kinemaja aktuale portugeze dhe irlandeze, si dhe bashkëpunimi me festivalin polka „Vistula”, i cili do të prezantojë kinematografinë aktuale atje në ekranet e kinemasë vendase.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе