„Filarmonia në zemër” ka  promovim të hapjes së sezonit

од admin_kult

Në hapjen e sezonit të ri të koncerteve „Damar i lirisë” të Filarmonisë do të promovohet CD-ja e re„Filarmonia në zemër”, e lëshuar nga „Con:tempo” në bashkëpunim me Filarmoninë RMV.

Albumi është regjistrim i koncertit me të njëjtin emër të Orkestrës Kamertale të Filarmonisë, të cilin e drejtoi dirigjentja Diana Imeri Ilkoska, ndërsa si soliste interpretuan Elena Dojçinova (flaut) dhe Vladimir Lazarevski (oboe). Në album mund të dëgjoni interpretimin e veprave të Anton Arenskit, Antonin Dvorak dhe kompozitorit maqedonas Tomislav Zografski.

– Jam jashtëzakonisht e lumtur që ky koncert ishte në CD, sepse është  performancë e drejtëpërdrejtë – thotë Diana Imeri Ilkoska, dirigjente që udhëhoqi koncertin „Filarmonia në zemër”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе