Festojmë 8 Shtatorin – Ditën e Pavarësisë: E hapur për tu vizituar, me hyrje falas, me më shumë institucione kulturore, muze dhe galeri

од admin_kult

Me rastin e 8 shtatorit – Ditës së Pavarësisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, nën moton “Të bashkuar në liri”, organizuar nga Qeveria, përveç manifestimeve të shumta të përshtatshme, për qytetarët, nga ora 11:00 do të jetë i hapur për vizita, me hyrje falas, më shumë institucione kulturore, muze e galeri.

Gjatë ditës së nesërme do të hapen lokalitetet arkeologjike të Stobit dhe Herakleas, pastaj Muzeu në Ohër dhe Shtëpia e Robevcit, Muzeu Arkeologjik-Shkup, Muzeu i Luftës së Maqedonisë për Pavarësi, Muzeu i Maqedonisë, Muzeu i Shkencave Natyrore. , Muzeu i Artit Bashkëkohor, Hamami i Daut Pashës dhe Hamami Çifte.

Në të gjithë vendin në ditën e hapur të muzeve, me rastin e festës, dyert do të jenë të hapura nga ora 9:00 deri në ora 17:00 në muzetë dhe institucionet në Manastiri, Prilep, Strumicë, Kumanovë, Gjevgjeli, Shtip, Krushevë, Galerinë e Arteve në Tetovë dhe Muzeu i Rajonit të Tetovës, si dhe Muzeu i Alfabetit Shqip – Manastir, dhe Muzeu i Maqedonisë Perëndimore në NOV – Kërçovë.

Teatri për fëmijë dhe të rinj, një nga institucionet më të preferuara në vend për publikun e tij besnik, në festën e Pavarësisë, 8 Shtatori, në Shkollën në Parkun e Qytetit në Shkup do të shfaqë shfaqjen e kukullave “Mishi grykës”. Shfaqja, e cila përshtatet lehtësisht për një hapësirë të hapur, është nga ato që për shkak të interaktivitetit të saj me publikun e fëmijëve, është prej shumë vitesh në repertorin e teatrit. Me rregji nga Darin Petkov, ndërsa luajnë Vladimir Lazovski, Katarina Ilievska-Siljanovska dhe Ana Levajkovic-Boshkov.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе