„Fantazia Teremin-voks“ në Filarmoni

од admin_kult

„FantaziaTeremin-Voks“ titullohet koncerti kamertal që do të zhvillohet të enjten në orën 20:00 në sallën kamertale të Filarmonisë. Si soliste në teremin do të performojë Iva Damjanovski, ndërsa do të performojnë edhe Mariana Nikolovska (piano), Tatjana Petrusevska (oboe), Martin Dimitrov (violinë), Marija Trajkovska (violinë), Ilza Baftiari (violë) dhe Paskal Krapovski (violinçelo). Programi përfshin vepra të B. Martinu, K. Ajk dhe M. Jovanovska.

Iva Damjanovski (1996) është pianiste e diplomuar në Fakultetin e arteve muzikore në UKIM. Aktualisht është studente në Departamentin e Muzikologjisë, në Universitetin „Università di Trento”, si dhe në Degën për Interpretim dhe Kompozim muzikor në Fakultetin e arteve muzikore në UKIM – Shkup në klasën e prof. Marija Gjoshevska.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе