Ekspozitë e Berat Beqirit, Astrit Rexhepit dhe Ylber Dautit në QIK – Sofje

од admin_kult

Në galerinë e Qendrës Kulturore dhe Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje, sonte (18 nëntor) me fillim nga ora 18:30 do të hapet ekspozita “Arti si realitet i transformuar”, e përbërë nga vepra grafike të Berat Beqirit. Astrit Rexhepi dhe Ylber Dauti.

Autorët e rinj nga Tetova për herë të parë prezantohen para publikut të Sofjes dhe në QIK të RMV-së.

Berat Beqiri, Astrit Rexhepi dhe Ulber Dauti kanë diplomuar në Fakultetin e Arteve në degën “grafikë”, në Universitetin e Tetovës. Ata u prezantuan me ekspozita individuale në shtëpi dhe në Stamboll dhe kanë qenë bashkëpunëtorë në ekspozita grupore në disa qytete të vendit.

“Berat Beqiri, Astrit Rexhepi dhe Ylber Dauti, edhe pse ende në fillimet e karrierës së tyre artistike, iu dorëzuan frymëzimit artistik me nuanca tradicionale të stileve dhe mënyrave të trajtimit brenda një metode grafike fleksibël. Punimet duken të thjeshta në dukje, por nëse thellohemi brenda shohim se ato janë të rafinuara dhe të punuara në mënyrë elegante në sfond dekorativ dhe dydimensional dhe ndonjëherë shfaqen me nuanca të theksuara ekspresioniste me shkallëzime”, thotë Dr. Jelldëz. Asani, historian i artit, me rastin e ekspozitës së tre autorëve në Sofje.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе