Ekspozita “Ngjarja me një fije: rrëfimet globale në tekstil”, në Muzeun e Artit Bashkëkohor në Shkup

од admin_kult

Në Muzeun e Artit Bashkëkohor do të hapet sot në orën 20:00 ekspozita ndërkombëtare udhëtuese “Ngjarje me një fije: rrëfimet globale në tekstil”.

Ekspozita organizohet nga Instituti për Marrëdhënie Ndërkombëtare në Kulturë (IFA) dhe MAB Shkup kurse kuratore do të jetë Susan Veis, Inka Gresel dhe Jovanka Popova.

Në kuadër të ekspozitës do të ekspozohen punimet e Ulla von Brandereburg, Kristina Bojurska, Jane Chalovski dhe Hristina Ivanoska, Noah Eshkol, Andreas Ekner, Uli Fischer, Zile Homa Hamid, Heide Hinrichs, Olaf Holzafel, Christa Jettner, Eliza van Joolen dhe Vincent do të ekspozohen Vulzma, Jovan Josifovski, Eva Mayr dhe Eran Schaerf, Karen Michelsen Castanon, Judith Raum, Franz Erhard Walter, Zorica Zafirovska dhe Klelija Zivkovic së bashku me instalacionin “Bauhaus Space”, një arkiv vizual i historisë së punëtorisë së thurjes në kompleksin Bauhaus Dessau dhe Weimar (kërkime artistike: Judith Raum; dizajn: Jakob Kirsch; arkitekturë: S.T.I.F.F.) dhe vepra arti nga artistët e përfaqësuar në Koleksioni MAB Shkup Sonja Dimitrova, Dimçe Koco, Jolanta Ovidska, Ismet Ramiceviq, Lisa Rechsteiner, Mira Spirovska, Dushko Stojanovski, Patricia Velasco Ualin.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 2 shtator 2024.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе