Opera e Odës “Dasma” në “Mbrëmjet e 50 të Operës së Majit”

од admin_kult

Në kuadër të “Mbrëmjeve të 52 të Operës së Majit” sonte (28 maj), me fillim nga ora 20:00, në skenën e Operës dhe Baletit Kombëtar me operën e Odës “Dasma” do të jetë i ftuar Teatri i Muzikës së Dhomës Sllovene nga Lubjana nga Ana Sokoloviq.

Dasma” është një operë Ode në gjuhën serbe për gjashtë zëra femrash, dhe shoqërim herë pas here me goditje të interpretuara nga vetë këngëtarët. Muzika dhe libreti janë shkruar nga Ana Sokoloviq, kompozitore serbe që jeton në Kanada.

Dirigjente është Jelena Shasnik, regjia është e Andrej Jus, skenografia është e Jaro Jeshe kurse kostumografia është e Maja Sotoshek.

Do të performojnë këngëtaret operistike Shtefica Graseli, Tereza Plut, Katja Konvalinka, Irena Jebuah Tiran, Barbara Jernejçiq dhe Anja Zemljariq.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе