Ekspozita e kukullave japoneze në Muzeun arkeologjik

од admin_kult

Ekspozita e kukullave japoneze “Ningyo” do të hapet në Muzeun arkeologjik në Shkup në mbrëmje (1 mars) në ora 19:00, duke shënuar 30 vjet nga vendosja e marrëdhënieve dypalëshe midis Japonisë dhe Maqedonisë së Veriut.

– Kukullat janë një pjesë e pazëvendësueshme e përditshmërisë sonë, por mund të thuhet se shumëllojshmëria dhe mjeshtëria delikate e kombinuar me dashurinë e thellë janë karakteristikë e kukullave në kulturën japoneze. Kjo ekspozitë do të prezantojë hyrje gjithëpërfshirëse të kukullave japoneze, nga Katashiro dhe Amagatsu, të konsideruara si arketipe të kukullave japoneze, tek kukullat lokale që pasqyrojnë klimën dhe anekdotat e të gjithë vendit si dhe kukullat e lodrave të sotme që vlerësohen në mbarë botën – thonë organizatorët.

Ekspozita, e cila organizohet nga Fondacioni i Japonisë, Muzeu arkeologjik dhe ambasada e Japonisë, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, do të qëndrojë e hapur deri më 25 prill.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе