Ekspozita “Artistët dhe Refugjatët” në Çifte Hamam

од admin_kult

Nesër (2 prill) në ora 19:00 do të hapet ekspozita “Artistët dhe refugjatët” në Galerinë Nacionale– objekti Çifte Amami në Çarshinë e Vjetër të Shkupit.

Punimet në ekspozitë janë të frymëzuara nga dëshmitë që u janë thënë drejtpërdrejt artistëve nga refugjatët ukrainas në Rumani.

Në ekspozitë do të mund të shihen veprat e: Ozbek Ajvaz, Gjorge Jovanoviq dhe Maja Taneva nga Maqedonia; Butrint Pasha, Diela Vala dhe Andin Bakija nga Kosova; dhe Serhii Tiekhov nga Ukraina.

Ekspozita përfshin forma të pastra skulpturore si dhe skulptura të lëvizshme. Gjithashtu, artisti interpretues dhe regjisori i teatrit, Butrinit Pasha, do të interpretojë monodramën “Kush e do vendin tim”.

Projekti mbështetet nga Programi i aktivizmit digjital të Rrjetit TechSoup.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе