Edicioni i pesëmbëdhjetë i “Vizitë letrare maqedonase” në Sofje

од admin_kult

Me pjesëmarrjen e 11 shkrimtarëve maqedonas të të gjitha gjeneratave, nga sot deri më 8 maj do të mbahet në Sofje edicioni i 15-të i manifestimit “Vizita letrare maqedonase”, qëllimi i së cilës është afirmimi i letërsisë maqedonase në Bullgari dhe thellimi i Lidhjet letrare dhe kulturore maqedono-bullgare.

Organizator i këtij manifestimi tradicional është Shtëpia Botuese e Librit “Makavej” nga Shkupi, në bashkëpunim me Qendrën Kulturore dhe Informative të Maqedonisë së Veriut në Sofje, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

“Vizita letrare maqedonase” do të prezantojë portretin letrar të poetit, prozatorit, eseistit, përkthyesit, profesorit universitar, akademikut Vlada Urosheviq bashkëkohor maqedonas, për veprën poetike të të cilit do të diskutojë prof. Dr.Lidija Kapushevska-Drakulevska. Do të prezantohen vargje të Urosheviqit në maqedonisht dhe bullgarisht, ndërsa fjalë përshëndetëse do të mbajnë përfaqësues të Unionit të Shkrimtarëve Bullgarë dhe të Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë.

Organizatori informon se do të mbahet tubim i poezisë bullgaro-maqedonase në të cilin do të marrin pjesë autorë nga të dyja vendet dhe do të ndahet çmimi “Dedalus letrar maqedonas”, fitues i të cilit pas vdekjes këtë vit është shkrimtari bullgar i sapo ndjerë, Alek Popov.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе